Jakie są plusy i minusy najczęściej branych przez konsumentów kredytów oraz pożyczek

Posted on 10/03/2016 11:21am

Różnego rodzaju kredyty i pożyczki są powszechną metodą na zakup czy to dużych zakupów typu samochód albo dom, czy wydatków bieżących. Banki i instytucje finansowe mają ich duży wybór, dzięki czemu osoby zainteresowane mogą sobie wybrać odpowiedni do aktualnych potrzeb. Największą popularnością cieszą się obecnie kredyty gotówkowe i salda debetowe, to ich obecnie udziela się najwięcej.
Można je dość prosto otrzymać, przy niedużych sumach czasami wystarczy nawet samo oświadczenie o osiąganych dochodach, bez obowiązku składania jakichkolwiek dokumentów o zarobkach. Najczęściej udzielane są na okres paru miesięcy do kilku lat, w niektórych bankach może to być nawet siedem. Jednak mają też pewne wady, a jedną z nich są odsetki i koszty udzielenia. Ponieważ banki udzielając takich pożyczek nie mają żadnych zabezpieczeń, to i ryzyko jakie się z nimi wiąże jest nieco wyższe.

Jednak z powodu szybkości otrzymania i mało formalności przy mniejszych sumach są one najchętniej wybierane przez klientów. Jeśli ktoś będzie potrzebował większych środków, dłuższego okresu spłaty lub korzystniejszych warunków, to pomyśleć może o wzięciu kredytu albo pożyczki pod zastaw nieruchomości. Jak się to wszystko policzy, to różnice w wysokości prowizji i odsetek są dość spore, ale liczyć się będzie trzeba z dużo większą ilość najróżniejszych spraw formalnych do dopełnienia.Przez to że zabezpieczeniem będzie hipoteka na mieszkania albo domu, to trzeba będzie przygotować dokumenty dotyczące lokalu, zrobić jego wycenę i następnie zrobić odpowiednie wpisy do hipoteki. Wszystko to na pewno chwilę potrwa, trzeba się będzie także liczyć z pewnymi kosztami, które będą do poniesienia podczas operacjach, z reguły tysiąc złotych powinno na to wystarczyć.

Jednak jeżeli pożyczka będzie większa kwota, to przeważnie się okazuje, że nawet po uwzględnieniu tych wszystkich dodatkowych wydatków kredyt pod zastaw mieszkania będzie znacznie tańszy, niż gotówkowa pożyczka albo debet na taką samą kwotę.

Tags: banki, formalności, odsetki, koszty, kredyty gotówkowe, instytucje finansowe, salda debetowe