Prowadzenie rozliczeń międzynarodowych

Posted on 18/01/2017 9:21am

Uzyskanie zapłaty za wyeksportowane usługi niemal w dniu ich ekspedycji i możność zmniejszenia ryzyka braku zapłaty to tylko dwie, jednak za to najbardziej liczące się korzyści, jakie przynosi zastosowanie faktoringu w obrocie handlowym.
Uniwersalny charakter usługi a także w największym stopniu właściwa wobec rzeczywistych potrzeb odbiorcy forma, to atuty, dzięki którym faktoring międzynarodowy - faktoring eksportowy sprawdza się w transakcjach eksportowych. Nie może zatem dziwić ekspresowo rosnące zainteresowanie ową w największym stopniu rozwiniętą odmianą usług faktoringowych.
giełda
Author: Allan Ajifo
Source: http://www.flickr.com
Przyjrzyjmy się jej z bliska. Faktoring międzynarodowy skraca oczekiwanie na opłatę. W praktyce, czasy płatności w obrocie międzynarodowym są długie, dlatego eksporter udziela długoterminowego kredytu kupieckiego. Faktoring gwarantuje stały dostęp do środków bez względu od długości wyznaczonych terminów opłaty, niweluje tym samym następstwa potencjalnego pojawienia się dziury finansowej oraz polepsza spływ należności.
Jak działa faktoring dla nowych firm - faktoring dla nowych firm? Eksporter parafuje umowę faktoringową z bankiem na mocy jakiej faktor będzie nabywał długi handlowe eksportera z imienia dokonywanej sprzedaży do wyselekcjonowanych importerów. Od tej chwili działania będą przebiegać w taki sposób: eksporter ekspediuje zadysponowane usługi i wystawia na importera faktury. Ważnym komponentem usługi jest czynny udział jednostki faktoringowej w kraju cudzoziemskiego kontrahenta.Poprzez cały czas trwania układu faktor eksportowy stricte współdziała z faktorem w kraju importera. Oznacza to, iż faktor importowy jest zobowiązany do przeprowadzenia na rzecz faktora eksportowego kilku działań o charakterze gwarancyjnym, serwisowym a także dyscyplinującym importera.

Tags: rzeczy, opłaty, towary, należności, kontrahent