Jak prezentuje się proces zmiany dostawcy gazu? Czy jest to bezproblemowe do wykonania? Jaka jest procedura?

Posted on 05/02/2015 10:46am

Aktualnie, aż dziewięćdziesiąt pięćprocent udziałów w rynku sprzedaży gazu posiada PGNiG. Pomimo to, nie oznacza to, że nie mamy wyjścia, że musimy pozostać w tym stanie. Każdy klient podłączony do Polskiej Spółki Gazownictwa, może zmienić sprzedawcę paliwa gazowego na dowolnego sprzedawcę, na firmę, która posiada Generalną Umowę Dystrybucyjną z OSD. Jednocześnie, powinniśmy wiedzieć, że w sytuacji gazu najczęściej jest nim jedna ze spółek grupy kapitałowej PGNiG.

Jeśli rzeczywiście będziemy chcieli zmienić sprzedawcę gazu, to jak to wygląda w praktyce? W Polsce jest obecnie liberalizacja rynku sprzedaży paliwa gazowego podług myśli zasad wolnego handlu, a także regulacji, jakie wymusza na nas członkostwo w Unii Europejskiej. W dzisiejszych czasach, niezależni sprzedawcy gazu są w stanie zaoferować swoją propozycję jedynie dla klientów biznesowych.

kliknij po więcej
Author: U.S. Geological Survey
Source: http://www.flickr.com
Jak przyznają jednak znawcy rynku, już niedługo to się zmieni i takie firmy będą tez miały możliwości przedstawiania swoich propozycji dla gospodarstw domowych (witryna handen.pl). Jedną z najchętniej wybieranych przez klientów instytucjonalnych zmian dostawcy jest propozycja duel fuel. Znaczy to zakup prądu oraz gazu od jednego sprzedawcy. Zmianę dostawcy gazu możemy dokonać upoważniając nowego sprzedawcę do działania w naszym imieniu.

Co należy jeszcze wiedzieć?

Każdy klient, który posiada umowę kompleksową z PGNiG o sprzedaży i dystrybucji gazu, ma pełne prawo, aby ją zakończyć, a później wymienić sprzedawcę. Oczywiście, taka zmiana jest bezpłatna. Niestety, zmiana dostawcy gazu nie oznacza tego, że jesteśmy niezależni od przerw w dostawie gazu lub konieczności wymiany instalacji. Wymiana sprzedawcy, czyli okres od podpisania umowy z nowym sprzedawcą, trwa od około 3 do 4 tygodni.gaz ziemny
Author: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Source: http://www.flickr.com
Po zakończeniu umowy nadchodzi czas na rozliczenie z dotychczasowym sprzedawcą. Jak to najprościej zrobić? Gdy decydujemy się na wymianę dostawcy gazu, najmniej problemowo jest podpisać upoważnienie nowego dostawcy, by występował w naszym imieniu. Poinformuje on naszego OSD o o tej zmianie, a jednocześnie będzie mógł wypowiedzieć umowę kompleksową z PGNiG.

Sprzedawca będzie w stanie wpłacić również stosowną kaucję dla OSD, jaka gwarantować na będzie nam dostawę gazu (oferta na www). Miejmy na uwadze więc, iż regulacje w tym zakresie się zmieniają, także nie stoimy na straconej pozycji. Czasami po prostu zdaje nam się, iż nie mamy zbyt dużo możliwości, lecz rzeczywistość weryfikuje to na naszą korzyść.

Tags: dystrybucja, sprzedawca, dostawa, nowy, znawca, nowy sprzedawca